01-205 Warszawa, ul. Młynarska 7zapytajogry.plinfo@spidor.pl

SEKTOR GIER WIDEO WSPIERA RODZINY W CZASIE KRYZYSU COVID-19

Wpis 185 z 331
SEKTOR GIER WIDEO WSPIERA RODZINY W CZASIE KRYZYSU COVID-19

W większości krajów szkoły zostały zamknięte z powodu rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19. Wiele osób zainteresuje się teraz grami wideo w celach rozrywkowych, edukacyjnych, czy żeby oderwać się od zaistniałej sytuacji. W wielu rodzinach dzieci będą intensywniej korzystać z gier, które pozwalają im na utrzymanie niezwykle ważnych kontaktów społecznych z rówieśnikami. Federacja ISFE pragnie zatem podzielić się rodzicami małoletnich graczy, opiekunami i nauczycielami zasobami, z których mogą korzystać, by w pełni wykorzystać potencjał elektronicznej rozrywki podczas kryzysu Covid-19. W trosce o bezpieczeństwo dzieci w Internecie i grach przedstawiamy poniżej klika wskazówek.

WIEDZA TO POTĘGA!

Z myślą o rodzicach, którzy mogą być zaniepokojeni tym, w co grają ich dzieci i ile czasu spędzają przed ekranem, przygotowaliśmy ten wpis, który ma na celu dostarczenie informacji o wszystkich dostępnych narzędziach do kontrolowania czasu na ekranie, wydatków w grze i prywatności. Przedstawiamy też  listę zasobów udostępnianych rodzinom przez producentów gier wideo podczas kryzysu.

5 KROKÓW, KTÓRE ZAPEWNIAJĄ DOBRĄ I BEZPIECZNĄ ZABAWĘ :

 1. Sprawdź klasyfikację PEGI

PEGI (ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier) zapewnia oznaczenia wieku i treści, które informują rodziców na przykład o zakupach w grze, przemocy, przerażających treściach, nagości lub dyskryminacji. Gry wideo i platformy stosują system klasyfikacji PEGI jako integralną część systemów kontroli rodzicielskiej.

Zachęcamy też do korzystania z aplikacji PEGI. Umożliwia ona wyszukiwanie w bazie danych PEGI aktualnych klasyfikacji gier i aplikacji. Można filtrować wyniki według klasyfikacji wiekowej, gatunku i platformy, aby znaleźć idealną grę i uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące konfigurowania kontroli rodzicielskiej na wielu urządzeniach. Aplikacja jest teraz dostępna w 9 językach: angielskim, francuskim, polskim, holenderskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim i szwedzkim. Można ją pobrać tutaj: Google Play; Apple Store

Uwaga: Klasyfikacja wiekowa PEGI uwzględnia rodzaj treści występujących w grze, a nie poziom trudności.

 • Użyj kontroli rodzicielskiej

Wszystkie konsole do gier, urządzenia przenośne i systemy operacyjne dla komputerów PC i Mac są wyposażone w systemy kontroli rodzicielskiej, dzięki czemu rodzice mogą chronić prywatność swoich dzieci i dbać o ich bezpieczeństwo online. Za pomocą tych narzędzi rodzice mogą:

 • wybrać gry, w które mogą grać dzieci (na podstawie klasyfikacji wiekowej PEGI)      
 • kontrolować i monitorować zakupy cyfrowe      
 • ograniczać dostęp do zasobów Internetu poprzez stosowanie filtrów       
 • kontrolować ilość czasu, jaką dzieci mogą spędzać grając w gry      
 • kontrolować poziom interakcji online (czaty) i wymiany danych (wiadomości tekstowe, treści generowane przez użytkowników)      

Aby uzyskać informacje na temat obsługi kontroli rodzicielskiej na różnych urządzeniach, kliknij link urządzenia, z którego korzysta Twoje dziecko:

Consoles Handhelds Smartphones & tablets
Microsoft Xbox OneNintendo SwitchSony Playstation 4Microsoft Xbox 360Nintendo Wii USony PlayStation 3 Nintendo 3DS (XL)Nintendo DSi (XL)Sony VITASony PSP Google Play devices (Android)iPhone and iPad (iOS)
 • Porozmawiaj z dzieckiem i graj z nim

Wszystkie badania prowadzone prze ISFE pokazują, że rodziny, które grają razem i / lub poświęcają czas na rozmawianie o grach ze swoimi dziećmi, mają najlepsze podejście do kwestii korzystania z gier wideo i wykorzystują elektroniczną rozrywkę w sposób najbardziej efektywny. Zachęcamy rodziców do skorzystania z okazji, aby wspólnie grać i poznać hobby swojego dziecka.

 • Szukaj informacji i porad w swoim języku

Polecamy rodzicom korzystanie z zasobów krajowych stowarzyszeń i ich partnerów, aby dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznej i odpowiedzialnej rozrywki. Na stronach stowarzyszeń można znaleźć informacje o popularnych grach wideo, grach familijnych oraz szereg porad i wskazówek.

Belgia: speelhetslim.be /jouezmalin.be

Francja: http://www.pedagojeux.fr/

Niemcy: USK – Für Familien

Holandia: rulethegame.nl

Polska: www.spidor.pl / zapytajogry.pl

Portugalia :  aepdv.pt

Hiszpania: thegoodgamer.es

Szwecja: fragaprataspela.se

Wielka Brytania : askaboutgames.com / https://www.taminggaming.com/home

5. Sprawdź zasoby dostępne w tym okresie

Producenci i dystrybutorzy gier wideo robią co mogą, aby wspierać globalną społeczność graczy w tym szczególnym okresie. Wiele firm udostępnia również darmowe gry i aplikacje graczom, rodzinom i nauczycielom.

Lista będzie regularnie aktualizowana

Edukacja: 

 • Roblox wprowadził moduły do projektowania gier i programowania, które można wykorzystać podczas zdalnego nauczania. (1) Nauczanie Zdalne, które obejmuje ponad 100 godzin darmowych treści z certyfikatem ISTE. Można je wykorzystać do nauczania podstaw projektowania i kodowania gier w warunkach zdalnego uczenia się, (2) bezpłatne Roblox Studio Webinary z planami lekcji dla zainteresowanych edukatorów w dziedzinie tworzenia gier (3) nowy rodzaj gry Ucz się i eksploruj, aby zapewnić łatwy dostęp do większej liczby doświadczeń edukacyjnych dla dzieci i młodzieży na platformie.      
 • Rabbids Coding, gra firmy Ubisoft, która uczy dzieci podstaw kodowania dostępna jest bezpłatna do końca kwietnia. Polecana jest dzieciom w wieku powyżej 7 lat.
 • Moduły ISFE Games in Schools modules to szereg wideo poradników dla nauczycieli zawierających wskazówki, jak korzystać z gier wideo w dydaktyce.
 •  Digital School House: 10 scenariuszy do poprowadzenia ciekawych zajęć „offline” do nauki informatyki w domu z użyciem przedmiotów codziennego użytku
 • Programowanie w domu za pomocą Digital Schoolhouse to kolejne filmy na YouTube adresowane do uczniów w wieku 5–11 lat, wykorzystujące przedmioty codziennego użytku. Rodzice, opiekunowie i nauczyciele mogą przyłączyć się lub usiąść i nadzorować. Digital Schoolhouse wideo

Fitness: 

 • Firma Nintendo zapewniła bezpłatną aktualizację swojej gry fitness Ring Fit Adventure dla Nintendo Switch, która zawiera nowe tryby ćwiczeń w domu
 • Ubisoft niedługo dołączy tytuły z serii Just Dance do miesięcznej serii ofert i bezpłatnych wersji próbnych. Więcej informacji tutaj

Kontakt:

W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt z Heidi Lambert pod numerem telefonu:

+44 1245 476 265

E-mail: heidilambert@hlcltd.demon.co.uk

https://www.isfe.eu

Twitter: @ISFE_Games

W centrum naszej uwagi i działań są gracze z całej Europy.

ISFE zapewnia, że ​​głos całej branży gier wideo jest słyszany i rozumiany, jej kreatywny i ekonomiczny potencjał jest wspierany i doceniany, a gracze na całym świecie cieszą się wspaniałymi wrażeniami z gier.      

Menu