System klasyfikacji PEGI
Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier PEGI – Pan-European Game Information, ma chronić małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich dla ich wieku.
System PEGI jest oddolną inicjatywą producentów gier, którzy w trosce o dobro klientów postanowili stosować oznaczenia wskazujące na minimalny wiek gracza i rodzaj treści występujących w grze. Kryteria oceny gier zostały opracowane we współpracy z naukowcami, psychologami, pedagogami, reprezentantami organizacji społecznych i kościelnych. System został uznany przez Komisję Europejską oraz Rząd RP za pomocny w odpowiedzialnym doborze gier dla dzieci w różnym wieku.
System PEGI składa się z dwóch uzupełniających się elementów: klasyfikacji wiekowej i opisu treści. Przedziały wiekowe stosowane w PEGI to 3, 7, 12, 16, 18. Warto podkreślić, że klasyfikacja wiekowa nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Dostarcza natomiast wiarygodnych informacji o stosowności gry z punktu widzenia ochrony małoletnich.
Oznaczenia wieku znaleźć można z przodu pudełka, w lewym dolnym rogu. Oznaczenia treści, jeśli występują, lokowane są na odwrocie opakowania.
Klasyfikacja wiekowa
Przedziały wiekowe stosowane w PEGI to 3, 7, 12, 16, 18. Klasyfikacja wiekowa nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Dostarcza natomiast wiarygodnych informacji o stosowności gry z punktu widzenia ochrony małoletnich.
Klasyfikacja treści
Drugim elementem systemu PEGI są piktogramy obrazujące rodzaj treści obecnych w grze. Odnoszą się one do: przemocy, wulgaryzmów, dyskryminacji, hazardu, erotyki i używek. PEGI Online wskazuje możliwość gry w sieci i komunikacji z innymi graczami.
Pierwszy spot telewizyjny, zrealizowany w ramach kampanii „Graj Bezpiecznie”.
Jak działa system PEGI? Zobacz jak pomaga chronić dzieci przed niebezpiecznymi treściami.
Jak oceniane są gry klasyfikowane w systmie PEGI? Oto film illustrujący ten proces.