01-205 Warszawa, ul. Młynarska 7zapytajogry.plinfo@spidor.pl

PEGI WPROWADZA ZMIANY INFORMUJĄCE O OBECNOŚCI PŁATNYCH PRZEDMIOTÓW LOSOWYCH

Wpis 184 z 331

PEGI ogłosiło,  że  wydawcy gier wideo zaczną informować konsumentów o charakterze zakupów w grze, jeśli zawierają one losowe przedmioty. Informacje te będą podawane w formie objaśnienia (gra zawiera płatne przedmioty losowe) na opakowaniach fizycznych i w witrynach sklepów cyfrowych.

PEGI od września 2018 roku stosuje deskryptor informujący o możliwych zakupach w grze. Pole tekstowe zostanie dodane, aby dostarczyć dodatkowych informacji w przypadku, gdy gra zawiera płatne przedmioty losowe.

Przedmioty losowe są szczególną formą opcjonalnych zakupów w grze[1] i obejmują wszystkie oferty zakupu towarów cyfrowych, gdzie gracz przed zakupem nie wie dokładnie, co otrzyma (np. skrzynki z przedmiotami, pakiety kart, koła nagród). W zależności od gry, przedmioty te mogą zmieniać estetykę gry  lub mieć wartość funkcjonalną. Przykładowo są to: dodatkowe postacie, stroje i inne ulepszenia wyglądu, ale także narzędzia, artefakty, broń itp. Mogą one również odblokowywać dodatkowe poziomy, dodawać nowe umiejętności lub zapewnić poprawę wydajności. Za płatne przedmioty losowe uważa się te, które można kupić za realną walutę i /lub  te, które mogą być wymieniane na wirtualną walutę nabywaną za pieniądze.

Przykładowe umieszczenie powiadomień o obecności przedmiotów losowych:

Jeśli gra nie zawiera płatnych przedmiotów losowych, ale zawiera oferty zakupu przedmiotów w grze, wyświetli się tylko deskryptor zakupów w grze.


[1] W 2019 roku mniej niż 20% wszystkich gier sklasyfikowanych w PEGI zawiera opcjonalne zakupy w grze.

Menu