01-205 Warszawa, ul. Młynarska 7zapytajogry.plinfo@spidor.pl

Innovation in video games. Benefits for society. Force for good.

Wpis 268 z 331
Innovation in video games. Benefits for society. Force for good.

W dniach 4-5.09.2018 odbyła się druga impreza organizowana przez ISFE w Parlamencie Europejskim.

W tym roku wystawa zatytułowana była: „Innowacje w grach wideo – trwałe zmiany społeczne”. Podczas pokazu politycy z całej Europy mieli szanse doświadczyć innowacji w grach wideo oraz przekonać się, że gry służą nie tylko rozrywce. Dzięki imponującym prezentacjom:

Nintendo Labo,

ACO Discovery Tour,

11-11 Memories Retold,

I, Hope,

Microsoft HoloLens

PSVR

branża pokazała, że dynamiczny rozwój technologiczny jest przez nią skutecznie wykorzystywany do wspierania edukacji, ochrony zdrowia czy rozwoju kultury.

Impreza została zorganizowana przez członków Parlamentu Europejskiego: eurodeputowaną Evę Maydell, eurodeputowaną Evę Kaili i posła dr. Christiana Ehlera. Celem wystawy było także umożliwienie odwiedzającym wypróbowania  wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz zapoznania się z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w zakresie tworzenia treści interaktywnych.

 

W ceremonii otwarcia wziął udział hiszpański minister kultury i sportu José Guirao, który w swoim przemówieniu przyznał, że Hiszpania jest jednym z wiodących krajów w rozwoju branży gier wideo, a hiszpański rząd będzie nadal wspierać tę gałąź przemysłu.

 

Eva Maydell, posłanka do Parlamentu Europejskiego powiedziała, że ​​”granie rozwija ważne umiejętności, takie jak odgrywanie ról, strategiczne myślenie czy rozwiązywanie problemów. Musimy zatem zmierzyć się z negatywnym wizerunkiem gier, gdyż mamy niezbite dowody na to, że gry mogą być pomocne w nauce, zdrowiu i technologii. ”

Eva Kaili, członkini Parlamentu Europejskiego, dodała, że potencjał gier wideo w ochronie zdrowia jest niekwestionowany  wraz z pojawieniem się poważnych gier.

Eurodeputowany Dr Christian Ehler, podczas otwarcia wystawy zadeklarował: „Gry wideo są znaczącą częścią europejskiej gospodarki. Jestem przekonany o tym, iż wywierają wpływ na ważne sprawy społeczne. Będę się starał, aby znalazło to odzwierciedlenie w przyszłym programie ramowym w zakresie badań naukowych i innowacji w przemyśle kreatywnym w latach 2020-2027 w postaci wsparcia w wysokości 1 mld EUR”.

Philip Earl, przewodniczący ISFE,  podsumowując podkreślił: „Europa jest domem dla utalentowanych programistów i wydawców, przyczyniając się do naszego wyjątkowego wzrostu i zdolności innowacyjnych. W ciągu dwóch dni politycy europejscy mieli okazję poznać różne obszary działań naszego sektora. Mamy nadzieję, że dobry klimat legislacyjny i inwestycyjny, jaki obserwujemy w Europie, pozwoli  małym i dużym firmom z branży gier wideo nieustannie i swobodnie się rozwijać”.

ISFE reprezentuje europejską branżę gier wideo. Zrzesza wydawców oraz producentów gier, a także stowarzyszenia branżowe z 18 krajów. Branża gier wideo wnosi największy wkład w program jednolitego rynku cyfrowego, który przyczynia się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w gospodarce cyfrowej. Jest to najszybciej rozwijający się sektor treści cyfrowych z obrotem 20 miliardów euro rocznie w Europie w 2017 roku i 18% wzrostem rok do roku na kluczowych rynkach europejskich. Blisko 250 milionów Europejczyków gra w gry wideo, z czego 48% stanowią kobiety. Najszybciej rosnącą grupą użytkowników gier wideo są ludzie w wieku od 45 do 64 lat.

ISFE wspiera odpowiedzialne korzystanie z gier wideo poprzez system PEGI mający na celu ochronę małoletnich oraz promocję kontroli rodzicielskiej.

 

 

Menu